Nox Design & Software Blog Sayfası | Responsive Web Tasarımı |

Logo Tasarım Renkleri

Logo Tasarım Renkleri

 Logo tasarımı, şirketlerin kimliğini yansıtan en önemli görsel öğelerden biridir. Günümüzde şirketlerin sayısının her geçen gün artması ile logo tasarımına verilen önem de daha çok artmıştır. Şirketlerin imzası sayılan logo, şirket kimliğini tanımlaması açısından başlangıç düzeyde tasarlatılması gereken bir semboldür. Çünkü şirketin yaptığı her iş, bundan sonra o logo ile anılacaktır. İşte, bu nedenledir ki görsellik bakımından en iyisini isteyen şirketler  artık öncelikli olarak logo tasarımı yaptırmaktadır.
 
 Tasarım şirketleri, müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz ederek; şirketlerin amaçlarına uygun kurumsal logolar tasarlamaktadırlar. Öyle ki artık küçük çaplı web sitelerinin bile oldukça güçlü görsel logoları mevcuttur.
 
 Logo tasarımını etkileyen pek çok unsur bulunmakla beraber bunların en başında logoda kullanılacak olan renk seçimi gelir. Logonuzdaki renk seçimi çok önemlidir; çünkü kullandığınız renk ile tüketicilerde hangi duyguları uyandırmak istediğinize de karar verirsiniz. İşte, kurumsal kimliğin temelini oluşturan logo renklerinin psikolojik etkileri:
 
•Kahverengi: Doğa ve ağaçlık kesimi temsil eder. Genellikle basit ve nötrdür çünkü yasal ve inşaat logoları için kullanılır.
 
•Beyaz: Evrensel barış sembolüdür. Sadelik, saflık, kısırlık, ve ışıltıyı temsil eder.
 
•Mor: Genellikle lüks ürünler ve eğitim ile ilgili logolarda kullanılır. Bu soğuk ve sıcak özellikleri, kültürü, gizemi anlatan ve ender bulunan bir renktir. Nedense pek çok tasarımcı bu rengi kullanmaktan çekinirler.
 
•Mavi: Mavi, genellikle yetki ve güvenlik duygusu temsil etmektedir. Tıp, hükümet ve Fortune 500 şirketleri kullanır. Saygınlığı ve bağlılığı temsil ettiği için en fazla kullanılan renktir.
 
•Yeşil: Bu renk genellikle yenileme ve yaşamı temsil eder. Yatıştırıcı, huzur duygusunu uyandırmak, aynı zamanda kıskançlık ve deneyimsizlik için kullanılır. Genellikle çevre dostu şirketlerin logoları için kullanılır.
 
•Sarı: Bu renk izleyiciyi ikileme düşürebilir. Dikkati ve korkaklığı ya da mutluluğu temsil eder. Bu çoğu zaman dikkat çekmek için ve sıcaklık duygusunu oluşturmak için kullanılır. Ancak, aynı zamanda izleyici için baskın olabilir ve izleyicinin gözünü yorabilir.
 
•Turuncu: Kırmızı ve sarının niteliklerini birleştirir ve yaygın bir oyunculuk duygusu yaratmak için, duygu iştahını uyarmak için kullanılır. Logoda neşeyi öne çıkaran bir renktir. Bu sayede logodaki enerjiyi göz önüne çıkartır.
 
•Kırmızı: Kırmızı, ilgi çekmek için en sık kullanılan en yoğun renktir. Ayrıca, açlık etkisi, hızlı nefes almaya teşvik ve bir kişinin kan basıncını yükseltmek için kullanılır. Güç, saldırganlık, canlılık ve en çokta aşk duygusunu barındırdığı için en çok kullanılan renklerden biridir.
 
•Pembe: Bu renk masumiyet hissi oluşturmanıza yardımcı olur. Bu eğlence, oyunculuk ve incelikler ile ilişkilidir. Genellikle, bir logoya kadınsı bir yetenek eklemek için kullanılır. Yatıştırıcı olması sebebiyle sağlık, kozmetik ve ilişkiyi öne çıkaran logolarda kullanılır.
 
•Siyah: Teknik olarak renk yokluğu en güçlü ve en otoriter renktir. Genellikle, zerafet ve gelenek gibi basitlik anlamına logolar kullanılır.  Hemen hemen her türlü logolarda kullanılır.

 

Bloglarda Ara

Son Tweet'ler