Nox Design & Software Blog Sayfası | Responsive Web Tasarımı |

Kurumsal Sosyal Medya Hesaplarının Yönetilmesi

Kurumsal Sosyal Medya Hesaplarının Yönetilmesi

 İşletmelerin pek çoğu yavaş yavaş da olsa sosyal medyadaki yerini almaya başladı. Büyük şirketler bu mecralardaki potansiyeli fark edip, epey bir yol alsalar da pek çok şirket bu konuda oldukça tecrübesiz bir şekilde hareket etmektedir. Hatta öyle ki bazı firmalar kurumsal sosyal medya sayfalarını sanki kendi kişisel sayfalarıymış gibi kullanarak, mevcut firma imajına da zarar verebilmektedir. Her konuda olduğu gibi bu alanda da uzmanından destek alarak tutarlı bir strateji ile ilerlemek en doğrusu olacaktır. Eğer ki bir uzmandan destek almıyorsanız, işiniz biraz daha zor; çünkü hem zamandan kaybedecek hem de riskli bir sürecin sorumluluğu altına girmiş olacaksınız.  İşte, bu noktada işinizi bir nebze de olsun kolaylaştırabileceğiniz bazı tavsiyelere burada yer vereceğiz.
 
 Öncelikle sosyal mecralarda ne çok resmi ne de çok samimi bir dil kullanın. Bu çok önemli; çünkü dil iletişimin en önemli unsurudur. İnsanlara nasıl etki ederseniz; ona karşı benzer bir tepki alacağınızı da unutmayın. Çok resmi bir dil, şirketin kullanıcılar tarafından soğuk ve ulaşılmaz olarak algılanmasını sağlayacaktır. Çok samimi bir dil ise, firmanın saygın duruşunu bozacaktır. Bu yüzden unutmayın ki kullandığınız dil çok ama çok önemlidir.
 
 Bir diğer önemli unsur ise, yukarıda da değindiğimiz üzere kurumsal sosyal medya hesaplarının kişisel sosyal medya hesabıymış gibi kullanılmasıdır. Bu en sık rastlanılan hatalardan biridir. Birçok işletme sahibi kurum hesaplarında kendi özel hayatına dair yazı ve görsel içerikleri paylaşarak kurum imajını zedelemektedir. Paylaşım yapmadan önce; işiniz ile ilgili olup olmadığına düşünerek, gönderilerinizi yayınlamanız her zaman için daha sağlıklı olacaktır. 
 
 Kurumsal sosyal medya hesaplarınızdan paylaşım yaparken devamlı işletmenizden bahsetmeyin. Yani paylaşımlarınızda hep sizin reklamlarınız olmasın. Unutmayın ki insanlar ilgi çeken veya faydalı bilgiler bulabildikleri kurumsal hesapları takip ederler. Bunun için ilk aşamada hedef kitlenizin analizine göre; faydalı, bilgilendirici veya eğlenceli içerikleri paylaşmamız gereklidir ki insanların sizi takip edip beğenmeleri için nedenleri olsun.
 
 Kurumsal sosyal medya hesapları etkileşim içindir. Bu sebepledir ki size ilgi gösteren, soru soran, yorum yapan ve şikayet eden insanları yanıtsız bırakmayın. Bir kişi size sosyal medya üzerinden  ulaşıyor ve şikayetini iletiyorsa, bu kişi ile ilgilenmeli ve bu sorunu çözmek için çaba göstermelisiniz. Aksi durumunda marka algınızı aşağı doğru çekersiniz.
 
 Son olarak ise, sosyal medya kullanımında "hashtag" in gücünü sakın göz ardı etmeyin. Öyle ki kurumsal paylaşımlarınızda, kitlenize ve kurumsal duruşunuza uygun hashtag’leri kullanmanız uzun vadede marka konumlandırmanızı arttıracak ve sizi takip etmeyen kitlelere de ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. 
 

Bloglarda Ara

Son Tweet'ler