Nox Design & Software Blog Sayfası | Responsive Web Tasarımı |

Başarılı E-Ticaret Sitelerinin Temel Özellikleri

Başarılı E-Ticaret Sitelerinin Temel Özellikleri

Fiziksel mağazanız için bir e-ticaret sitesi kurmayı ya da hali hazırda bulunan e-ticaret sitenizin başarısını mı arttırmak istiyorsunuz? O zaman bu yazımız tam size göre! İşte, e-ticaret sitenizi başarıya taşıyacak temel özellikler… 
 
1) İşe vitrinden başlayın. Tıpkı fiziksel mağazalarda olduğu gibi e-ticaret sitelerinde de vitrin, markaya olan ilgiyi artıran başlıca unsurlardan biridir. Bu nedenle, genel olarak e-ticaret sitenizin tasarımında ana sayfaya ayrıca özen göstermeniz ve bu alanı en etkili şekilde kullanmanız büyük önem taşıyor. Bu noktada ana sayfada markanızın kendine özgü özelliklerinden bahsetmek, kullanıcıların sizi tercih etmesi için onlara sağlam nedenler vermek tanıtımınıza büyük ölçüde katkıda bulunabilir. 
 
2) Kapsamlı bir ürün yönetimi gerçekleştirin. Ürün yönetimi, e-ticaret sitelerinde satış ve karlılığı oldukça etkileyen bir konudur. Bu nedenle, ürün yönetimini kapsamlı düşünmekte, yalnızca ürün sayfalarıyla sınırlı kalmamakta fayda var. Örneğin, içeriklerin yanı sıra ürün karşılaştırma özelliklerine yer vermek, yani söz konusu ürün ile benzer ürünleri karşılaştırma imkanı tanımak da kullanıcıların karar verme süresini kısaltmakta etkili oluyor. Bu da sayfa ziyaretlerinin alışverişle sonlanmasına zemin hazırlıyor. Uzun kararsızlıklar sayfanın terk edilme oranını artırırken, karar süresinin kısalması, ziyaretçilerin müşteri olarak kazanılmasına aracı oluyor. Bu nedenle, ürün yönetiminde bu tür detaylara yer vermek, başarıyı da beraberinde getiriyor.
 
3) SEO çalışmasına özen gösterin. Arama motorları üzerinden müşteri potansiyelinizin markanızı keşfedebilmesi, SEO ayarlarınız sayesinde mümkün hale geliyor. Bu nedenle, doğru anahtar kelimelerle SEO ayarlarınızı gerçekleştirdiğinizden emin olmanızda fayda var. 
 
4) Blog oluşturun. Anahtar kelime aramalarında öne çıkmanız için e-ticaret sitenizde bir blog’a yer vermeniz de son derece etkili olacaktır. Marka, ürün ve sektörünüze yönelik anahtar kelimelerle yazılan blog yazıları, hem ziyaretçilerinizin ilgisini çekerek blog'unuzu takip etmelerini sağlar hem de onların ürünlerinize ilgi duymasına yardımcı olur. Pratik ipuçları, taktikler, özel günlere yönelik hediye fikirleri ve sektörünüze yönelik diğer pek çok konuda bilgilendirici ve fayda sağlayan içerikler oluşturmanız da sosyal medya kanallarınızda paylaşımlarınızı arttırarak müşteri portföyünüzün genişlemesine yardımcı olabilir.
 
5) Mobil uyum sağlayan responsive bir e-ticaret paketine sahip olun. Mobil cihazların yaygınlaşması, yalnızca e-ticaret siteleri değil; tüm online platformlar için mobil uyumu olmazsa olmaz özelliklerden biri haline getirdi. Mobil cihaz kullanıcılarının boş vakitlerini bu cihazlar üzerinden mobil uygulamaların yanı sıra sosyal medya ve e-ticaret sitelerinde geçirmesi, hem e-ticaret markalarının keşfini kolaylaştırdı hem de alışverişlerin her an her yerden gerçekleşebilmesine olanak sağladı. Özellikle sosyal medya kanallarından markanızı fark eden kullanıcıların e-ticaret sitenize mobil cihazları üzerinden yönelme olasılığı oldukça yüksektir. Bu nedenle, mobil uyumlu bir e-ticaret sitesine sahip olmanız, hem e-ticaret sitenize yapılan abonelikleri hem de satışları artırmada etkisini en kısa sürede gösterecektir.
 
6) Farklı pazarlama araçlarını kullanın. E-ticaret sitelerinin sunduğu teşvikler, kullanıcıların daha fazla alışverişe yönelmesine ve sepet ortalamalarını artırmalarına zemin hazırlıyor. Kupon kodları, hediye çekleri gibi pazarlama araçları, kullanıcılara karlı alışveriş imkanı sunduğundan, e-ticaret sitelerinde daha fazla vakit geçiriyor ve daha fazla ürün satın almayı beraberinde getiriyor. Bu nedenle, eğer siz de e-ticaret sitenizde satış ve karlılığı artırmak istiyorsanız bu tür pazarlama araçlarını kullanabilirsiniz.
 

Bloglarda Ara

Son Tweet'ler