Nox Design & Software Blog Sayfası | Responsive Web Tasarımı |

İnternet Banka Dolandırıcılığı

 İnternet Banka Dolandırıcılığı

Son zamanlarda bankalardan gönderiliyormuş gibi görünen e-postalar ile internet kullanıcı kodu ve şifrelerini ele geçirmeyi hedefleyen dolandırıcılık girişimleri daha da arttı. Bankanız tarafından gönderilmiş gibi görünen bu e-postalarda, sizi acil konularda uyaran mesajlar ile verilen bağlantı linklerine tıklamanız istenmektedir. 
 
Oysa bu bağlantılar, sizi bankanızın internet şubesi taklidi olarak hazırlanmış siteye yönlendirmeye ve erişim için gerekli olan kullanıcı bilgilerinizi çalmaya yönelik hazırlanmıştır. Peki, böyle bir dolandırıcılık girişimine maruz kalmamak için neler yapmalıyız?
 
Öncelikle bu tarz dolandırıcılık işlemlerinden korunmak istiyorsanız; bu tür e-postalara itibar etmemeli ve verilen linklere tıklamamalısınız.
 
Unutmayın ki bankalar e-posta yoluyla herhangi bir bilgi güncellemesi yapmazlar. Bilgilendirme amaçlı e-postalarda ise, internet şubelerine doğrudan erişim bağlantısı ve linkler vermezler. Sadece sizi bilgilendiren bir broşür sunup; şubeye, telefon bankacılığına ya da internet şubesine davet ederler. Yani giriş yollarını nereden yapabileceğinizi söyleyip gerisini sizin tercihinize bırakırlar. Böylelikle sizde yanlış linklere tıklamamış ve kendi güvenli gördüğünüz yoldan bankanıza ulaşmış olursunuz. 
 
Pek çok banka internet şubesine giriş yaparken sizden özel bir güvenlik resmi belirlemenizi ister. Bu, sizin gerçek bir banka internet şubesine girmekte olduğunuzu gösteren en önemli güvenlik unsurudur. İşte, bu sebeple belirlediğiniz güvenlik resminin görünmediği sayfalara kesinlikle şifrenizi girmemelisiniz.
 
Bunun haricinde, daha önce size sorulmayan, farklı veya fazla bilgi talep edilmişse de bilgi girmeden oturumunuzu sonlandırmalısınız.
 
Bankanıza arama motorları üzerinde yapılan arama sonuçlarından tıklayarak erişmeyin. Tarayıcı programlarında adres çubuğuna bankamızın resmi internet sitesi adresini ( örneğin: www.xxxbank.com.tr) klavye üzerinden kendiniz yazarak siteye erişin.
 
İnternet şubenize, yukarıda belirttiğimiz şekilde eriştiğinizde, ana sayfadaki “İnternet Şubesi”  “Online İşlemler” gibi başlık altında bulunan “Bireysel” veya “Kurumsal” düğmelerini kullanın. İnternette arama çubuğunun altında bulunan linklerden ulaşım sağlamayın.
 
Sayfa görüntülendiğinde ise, o anda adres çubuğunda, bankanız internet adresinin başında “HTTPS” ibaresi olması gerekir, eğer yoksa yanlış yerdesiniz demektir. Hiçbir bilgi girişi yapmadan sayfadan ayrılın.
 
Adres çubuğunda, adresin başında veya adres çubuğunun sonunda asma kilit sembolü bulunması gerekir,eğer yoksa aynı şekilde o sayfadan da hiç bir bilgi girişinde bulunmadan ayrılın.
 
Tüm bunlara rağmen herhangi bir internet şubesi dolandırıcılığına maruz kaldıysanız en kısa zamanda bankanız ile iletişime geçerek,durumu yetkililere bildirmeye unutmayın.
 

Bloglarda Ara

Son Tweet'ler