Nox Design & Software Blog Sayfası | Responsive Web Tasarımı |

Online Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Online Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaretin yaygınlaşması ile birlikte online alışveriş de hızlı bir ivme kazanmıştır. Bununla beraber bu pastanın büyüklüğünü gören pek çok da firmada e-ticarete girerek satış yapmaya başlamıştır. Hal böyle olunca da dolandırıcılık ve ayıplı mal satışı gibi sıkıntılarla da daha çok karşılaşılır olmuştur. Peki, bu kalabalıkta tüketici olarak biz kendimizi risklerden nasıl koruyacağız? 
 
1)  Öncelikle ortak kullanılan bilgisayarlardan bankacılık işlemi ve online alışveriş yapmamaya çalışın.
 
2) Girdiğiniz e-ticaret sitesinin tasarımını inceleyin. Çünkü kaliteli hizmet vermeyi önemsemeyen firmalar tasarıma da önem vermemektedir. 
 
3) Alışveriş sitesini daha önce duydunuz mu? Reklamını gördünüz mü? Bu ve benzeri soruları kendinize sormanızda fayda var. Denenmiş, bilinmiş siteler üzerinden alışveriş yapmanız her zaman için çok daha sağlıklı olacaktır.
 
4) Alışveriş yapacağınız sanal mağaza adını, telefonunu, adresini, elektronik posta adresini açık ve net bir şekilde veriyor mu? Bu önemli bir husutur; çünkü o mağaza güvenilirse, sizin onlara ulaşmanızdan çekinmediği için bu bilgileri çok açık ve net bir şekilde verecektir.
 
5)  E-posta adresinden gelen linkler ile siteye gitmeyin. Doğrudan arama çubuğuna sitenin adresini yazarak ulaşın.
 
6) E-ticaret sitelerinde güvenli ödeme ve alışveriş için SSL ya da SET sertifikaları bir zorunluluktur. Bunu kontrol etmenin en kolay yolu, ödeme ekranına geldiğinizde adres çubuğunda http:// yerine https:// yazması ya da aynı bölümde bir kilit ikonunun yer almasıdır. Eğer bunlardan biri yoksa siteyi hemen terk edin.
 
7) Ödeme ekranında kart no, cvc ve benzeri bilgileri girerken mutlaka sanal klavyeyi kullanmaya özen gösterin.
 
8)  Hiçbir e-ticaret sitesi alışveriş esnasında kredi kartı şifrenize ihtiyaç duymaz. Eğer bir e-ticaret sitesi sizden kredi kartı şifrenizi talep ediyorsa, hemen sayfadaki oturumunuzu sonlandırın.
 
9) 3D ödeme sistemi olan online alışveriş sitelerini tercih etmeye çalışın. 3D bankalar tarafından bir SMS ile doğrulama sistemidir ve bankalar genellikle bu ödeme altyapısını güvenilir firmalara sağlamaktadırlar.
 
10) Son olarak ise, online alışverişte kullanmanız için telefonunuza gönderilen şifreyi  banka çalışanları da dahil kimseyle paylaşmayın.
 

Bloglarda Ara

Son Tweet'ler