Nox Design & Software Blog Sayfası | Responsive Web Tasarımı |

E- Ticaret İçin Dijital Pazarlama Teknikleri

E- Ticaret İçin Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital pazarlamanın günümüzdeki önemi herkesçe bilinen bir gerçektir. Bu nedenle pek çoğumuz da internete girip konuyla ilgili araştırma yapmışızdır. Peki, araştırdığımız bu teorik bilgiler uygulamaya dönüştürülebilir değilse, ne işimize yarayacaktır? Tabi ki hiçbir şeye… İşte, bu yüzden sizlerle bu yazımızda teorik bilgilerden ziyade uygulamada dikkat etmeniz gereken dijital pazarlama tüyolarını paylaşıyoruz.  Faydalı olması dileğiyle…
 
1. Sosyal medya: Sosyal medya son birkaç yılda hiç olmadığı kadar büyük bir gelişim gösterdi. Öyle ki kısa bir süre önce başlayan başlayan Instagram’ın kısa video ve Twitter’ın Periscope uygulaması sayesinde mobil cihazlar üzerinden video bazlı ve gerçek zamanlı kişisel pazarlama dönemi başlamış oldu. Snapchat bu akıma en son katılan uygulama olsa da farkı azaltarak diğer rakipleri ile başa baş gitmeye başladı. Foursquare ve Swarm yeniden yapılandı. Tüm bunlara ilave olarak Instagram, Twitter, Pinterest ve Facebook’a satın alma düğmeleri geldi.
E-ticaret içinse böylece “büyük üçlü” dönemi başlamış oldu. Facebook, Twitter ve Instagram... Twitter satış odaklı, Instagram ve Facebook ise satış ile pazarlama odaklı kanallardır. Her birinin kendine özgü özellikleri vardır. Bu sebeple her biri için ayrı bir iletişim dili ve dijital pazarlama kampanyası belirleyin; çünkü hedef kitleniz bu sosyal ağların bir veya birkaçını kullanıyor. Üstelik her sosyal medya mecrasında farklı bir müşteri davranışı sergiliyor. Bu nedenle hedef kitlenizi sosyal ağ davranışlarına göre bölün ve Twitter, Facebook ile Instagram’da birbirini güçlendiren farklı pazarlama kampanyaları yürütün.
 
2. Analiz: E-ticarette satışları artırmanın bir yolu da müşteri davranışını izlemek ve analiz etmekten geçiyor. Bu noktada Google Analytics ücretsiz ve ücretli özellikleri ile en büyük yardımcınız. E-ticarete atılırken bunları mutlaka ama mutlaka kullanın! Satışlarınız arttıkça daha derin analiz programlarına geçip sayfalarınızı optimize etmeyi de ihmal etmeyin.
 
3. Marka imajı: Büyük ya da küçük bir işletme olun farketmez; markanız için mutlaka sosyal ağlardaki paylaşımlarınızdan pazarlama kampanyalarına kadar her alanda tutarlı ve farklı bir imaj belirlemelisiniz. Bu imaj sektör, ürün ve hedef kitlenize uygun olmalı. Böylece online müşterilerle etkileşimi artırırsınız.Günümüzde online müşteri günde en az 4 saatini internette geçiriyor ama insanlar reklamlardan bıktılar. İnsan beynini şartlamak için reklamları her zaman kullanın, fakat aynı zamanda marka imajı yaratarak müşterilere rakiplerinizden daha ilginç gelen bir marka imajı sunun. Bunun için sosyal müşteri hizmetleri, sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlama ve dijital pazarlama kampanyalarına odaklanın. Tutarlı mesaj verirken insanların her zaman internette olmadığını hatırlayarak klasik tanıtım kampanyalarına da yönelin. ( Afiş, el ilanı, broşür, billboard reklamı vb…) En önemlisi ise hedef kitlenin tarzına göre iletişim kurun.
 
4. İçerik oluşturma: İçerik oluşturma sadece kurumsal bir blog oluşturmakla sınırlı değildir. İçerik oluşturmanın içinde reklamlar, ürün inceleme videoları, video reklamlar, kampanyalar ve sosyal medya paylaşımları da var.
Hedef kitlenizle orijinal ve alakalı içerik ürettiğiniz zaman arama sonuçlarında üst sıralarda gösteriliyorsunuz. Bundan kasıt hedef kitleyi bilgilendiren, eğiten ve insanların işine yarayan faydalı içerik üretmenizdir.
 
5. Arama motoru optimizasyonu (SEO): Web arama motorlarında üst sıralarda gösterilmek daha çok potansiyel müşteriye ulaşmanız anlamına geliyor. Bunun için de görsellerden, videolara ve reklam metinleriyle anahtar kelimelere kadar her alanda her şeyi optimize etmeniz gerekiyor. SEO’da en önemli noktalardan biri ürün ve hizmetinizle ilgili anahtar kelimeleri doğru seçmektir ama bu işin düz mantıkla yürütülemeyeceğini de bilmelisiniz. SEO profesyonel bir iştir ve gerçek bir SEO uzmanı tutmak size daha çok fayda getirecektir.
 
6. Dönüşüm oranı optimizasyonu: E-ticaret sitenize sadece ziyaretçi çekmek yeterli değildir. Satış yapmak istiyorsanız dönüşüm oranını artırmanız ve müşteriyi alışveriş sepetini kullanıp satın almayı tamamlamaya ikna etmeniz gerekiyor. Bunun için yapılması gereken temel eylemler ise, sayfalarınızdaki görselleri, web sitesi tasarımını ve e-ticaret platformunu da dönüşüm oranını artıracak şekilde optimize etmektir. 
 
 

Bloglarda Ara

Son Tweet'ler